seminarium 31.01.18 r.

Podsumowanie
Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, 31 stycznia 2018 r. w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej
w Warszawie przy ul Jasnej 14/16A odbyło się seminarium „Dziedzictwo z klasą" poświęcone edukacji o europejskim dziedzictwie kulturowym. 
To kolejna wspólna inicjatywa WCIES Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego skierowana do warszawskich nauczycieli. Licznie przybyłych nauczycieli powitali Jacek Safuta dyrektor BIPE, Witold Naturski z PKE, Joanna Sanetra – Szeliga, wicedyrektor  z Międzynarodowego Centrum Kultury oraz Ewa Rysińska w imieniu WCIES. MCK jest koordynatorem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, powołanym do pełnienia tej funkcji przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego,  to ogólnoeuropejskie działania, których celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Reprezentująca MCK Hanna Postawka–Lech oraz Weronika Idzikowska z Małopolskiego Instytutu Kultury, podzieliły się doświadczeniami i dobrymi praktykami na temat: jak i po co uczyć o  dziedzictwie w szkole. Hanna Postawka–Lech pokazała nauczycielom gotowe narzędzia pracy jak scenariusze zajęć oraz niezwykle interesująca grę, przenośne Centrum Interpretacji Dziedzictwa.
Weronika Idzikowska zaprezentowała konkretne metody współpracy pomiędzy nauczycielami
a animatorami kultury, wykorzystane w programie rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce SYNAPSY. Bardzo cieszy wymiana doświadczeń pomiędzy krakowskim, a warszawskim środowiskiem edukacji. Podczas seminarium uczestnicy zadawali pytania oraz mówili o swoich doświadczeniach
w pracy z uczniami.
Na zakończenie seminarium podsumowała doradca w zakresie historii i wos, Barbara Czepik, która podzieliła się swoimi obserwacjami szkoły i nauczycieli walijskich podczas z pobytu na szkoleniu POWER VET w Cardiff oraz zaprosiła nauczycieli do zaprezentowania warsztatu pracy na lekcjach modelowych w ramach konkursu Razem Ciekawiej.

Bardzo dziękujemy gospodarzom, ekspertom z MCK z Krakowa oraz uczestnikom seminarium
za owocne spotkanie. Mamy nadzieję na kontynuację efektywnej współpracy z BIPE i PKE, oraz  wymiany doświadczeń z MCK w Krakowie.

Prezentacje prelegentów:
MCK Hanna Postawka–Lech

Weronika Idzikowska z Małopolskiego Instytutu Kultury
Zdjęcia z seminarium: